We never sell your data to third parties
Climax Metal GSCC-087-062 is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 7/8" and 5/8" bores. The steel body has a black oxide finish. The split clamping design provides uniform clamping force without shaft marring. Suitable for connecting two shafts in light-duty power transmission applications.
MODEL GSCC-087-062
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$44.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1-5/8 in
Overall Length
2-1/2 in
Series
GSCC
Torque Rating
175 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax GSCC-087-062
UPC: 044861041826 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: GSCC, 5/8 in Bore, 1-5/8 in OD, 2-1/2 in Overall Length, 175 in-lb Torque, Steel, Black Oxide
Features:
- Socket head cap screws provide holding power
- Additional holding power over setscrew
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
- Without keyway and recessed screw
Specs:
| Torque Rating | 175 in-lb |
|---|---|
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Outside Diameter | 1-5/8 in |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Type | 1-Piece Industry Standard |
| Series | GSCC |
Certifications/Standards:
ASTM A10 | ASTM A574 Cap Screw
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more