L110X38MM
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Dodge L110X38MM jaw coupling hub component, 38mm bore size, sintered steel construction, bored to size shaft attachment, maximum speed rating 5000 RPM, weight 3.4 lbs. For jaw coupling assemblies requiring flexible power transmission.
MODEL L110X38MM
BRAND
SKU
705565
each
Contact supplier for technical support on: +1-864-284-5700
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Angular misalignment
Bore diameter actual
38.0000 mm, 1.496 in
Bore fit
Transitional
Bore length
1.6875 in, 42.863 mm
Bore tolerance standard
ISO R775
Coupling component
Hub
Coupling size
L110
Coupling style
Jaw
Coupling type
Elastomeric
ISO fit standard
[h7]
Material
SinteredSteel
Max Speed
5000 rpm
Max temperature rating
450.0000 F, 232.222 C
Min temperature rating
-60.0000 F, -51.111 C
Parallel misalignment
0.0150 in, 0.381 mm
Rated Torque
2268.0000 lbf, 10088.567 N
Shaft attachment
Bored to size
  • Coupling Type: Jaw coupling hub component
  • Bore Size: 38mm