We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal TC-025-28 is a threaded shaft collar with a 1/4-28 internal thread, made of steel with a black oxide finish. This one-piece split collar has a 13/16" OD and 1/4" width, secured with a 4-40 x 3/8 set screw. It is designed for axial positioning on threaded shafts in light-duty applications.
MODEL TC-025-28
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$6.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
1/4-28
Bore Thread
1/4 - 28
Construction
1-Piece Split
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
13/16"
Screw Size
4-40 x 3/8
Screw Style
Hex Socket Cap
Series
TC Series
Width
1/4"
Black Oxide Plated Steel One-Piece Threaded Clamping Collars - Recessed Screw Head. Recessed screw head provides an outside surface free of major projections for safety. Design fully engages the thread for secure locking.
Specifications
| Bore Thread | 1/4-28 |
|---|---|
| OD | 13/16 in |
| Width | 1/4 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 4-40 x 3/8 |
| Approximate Weight | 0. 48 oz |
| UPC Code | 044861502365 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more