We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C-231 one-piece set screw shaft collar with 2-5/16" bore, made of steel with zinc-plated finish. Features a 3-1/4" outer diameter and 15/16" width, with a 1/2-13 x 1/2 set screw for secure axial positioning on shafts. Suitable for light-duty shaft positioning and component retention in industrial applications.
MODEL C-231
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$22.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Size
2 5/16"
Construction
1-Piece Solid
Finish
Zinc
Material
Steel
OD
3 1/4"
Screw Size
1/2-13 x 1/2
Screw Style
Hex Socket Set
Series
C Series
Width
15/16"
Zinc Plated Steel Set Screw Collar. Traditional cost effective collar design.
Specifications
| Bore Size | 2 5/16 in |
|---|---|
| OD | 3 1/4 in |
| Width | 15/16 in |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Zinc Plate |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 1/2-13 x 1/2 |
| UPC Code | 044861010082 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Coilhose |
| Model | NC0216-100G |
| Brand | Coilhose |
| Model | PU316-15-B |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 23084 CAK/C3W33 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 23120-KM |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more