We never sell your data to third parties
Baldor VEM3610T-5 is a 3 HP, 3450 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a 182TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque. It is designed for general-purpose applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL VEM3610T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,129.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
182TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
53
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
15.18 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35L114M839G1 |
| Frame | 182TC |
| Weight | 53. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532M |
| Elec. Spec | 35WGM839 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35L114 |
| Layout | 35LYL114 |
| Frame | 182TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 10/24/2012 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEM3610T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35L114M839G1 | BALDOR/WESTVILLE | 10/29/2012 | 32M 2P TEFC VER 182TC SUPER E | |
| 35L114M839G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/29/2012 | 32M 2P TEFC VER 182TC SUPER E | |
| 36A003S504E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/7/2010 | 22M 2P TEFC VER 182TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEM3610T-5 |
| SPEC. | 35L114M839G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 2. 9 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 182TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 92 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 948 Amps |
| Break-Down Torque | 17. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 47 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 26. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 58 | 77 | 86 | 88 | 89 | 90 | 89 |
| Efficiency | 83. 8 | 87. 9 | 88. 1 | 87. 2 | 85. 5 | 83. 4 | 86. 2 |
| Speed (RPM) | 3562 | 3531 | 3497 | 3461 | 3419 | 3373 | 3436 |
| Line Amperes | 1. 19 | 1. 67 | 2. 23 | 2. 88 | 3. 6 | 4. 32 | 3. 31 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA253385 | SA 35L114Q060G1 | 1 EA |
| RA240202 | RA 35L114Q060G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3304A01 | STD PULLEY 182-4TC ENCL 206 BRG W/ GREAS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEM3610T
Brand
Baldor
Model
VEM3610T-5
| Brand | Gates Rubber |
| Model | E2MR-286-04 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/