We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal RC-062-KW is a rigid shaft coupling with a 5/8" bore and integral keyway. Constructed from zinc-plated steel, this one-piece coupling provides a solid, backlash-free connection between two shafts. Ideal for light-duty power transmission and shaft alignment applications.
MODEL RC-062-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$26.60 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
5/8 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1-1/4 in
Overall Length
2 in
Screw Size
5/16-18 UN-3A x 5/16 in
Series
RC Series
Torque Rating
170 in-lb
Black Oxide Plated Steel Set Screw Coupling with Keyway. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 5/8 in |
|---|---|
| OD | 1 1/4 in |
| Width | 2. 000 in |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 5/16-18 x 5/16 |
| UPC Code | 044861050866 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | WorldWide Electric |
| Model | HdRF154-10/1-R-56C |
| Brand | Brook Crompton |
| Model | PA6M004-5 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more