We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal RC-125-KW rigid shaft coupling with 1-1/4" bore and integral keyway. Constructed from zinc-plated steel for corrosion resistance. The one-piece set screw design provides secure shaft locking for light to moderate torque applications. Suitable for shaft positioning and power transmission in industrial machinery.
MODEL RC-125-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$57.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-1/4 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2-1/4 in
Overall Length
4 in
Screw Size
3/8-16 UN-3A x 1/2 in
Series
RC Series
Torque Rating
300 in-lb
Black Oxide Plated Steel Set Screw Coupling with Keyway. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 1 1/4 in |
|---|---|
| OD | 2 1/4 in |
| Width | 4. 000 in |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 3/8-16 x 1/2 |
| UPC Code | 044861056523 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Timken |
| Model | QVVPA26V407SO |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | TP720-8MGT-30 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | B54BMP-VK300 |
| Brand | MagPowr |
| Model | HEB2501KV0014 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more