We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MRC-25-KW is a rigid shaft coupling with a 25 mm bore, made of zinc-plated steel. This one-piece set screw coupling includes a keyway for positive shaft engagement. It is suitable for light-duty shaft joining applications requiring precise alignment and torque transmission.
MODEL MRC-25-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$60.72 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
25 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
50 mm
Overall Length
76 mm
Screw Size
M8 x 8
Series
MRC
Torque Rating
157 in-lb
Black Oxide Plated Steel Metric Set Screw Coupling with Keyway. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 25 mm |
|---|---|
| OD | 50 mm |
| Width | 76. 000 mm |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, Steel: M8 x 8 |
| UPC Code | 044861049709 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | NSI Industries |
| Model | IPLG6-4B |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more