We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal RC-137 rigid shaft coupling, 1-3/8" bore, steel with zinc-plated finish. One-piece set screw design provides secure shaft locking for light to moderate torque applications. Suitable for connecting two shafts in power transmission and positioning systems.
MODEL RC-137
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$74.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
1-3/8 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
2-1/2 in
Overall Length
4-1/2 in
Screw Size
3/8-16 UN-3A x 1/2 in
Series
RC Series
Torque Rating
300 in-lb
Black Oxide Plated Steel Set Screw Coupling. Traditional cost effective rigid coupling design. Provides torque transmission & alignment.
Specifications
| Bore Size | 1 3/8 in |
|---|---|
| OD | 2 1/2 in |
| Width | 4. 500 in |
| Keyway | No Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Set Screw | Hex Socket Set Screw, 3A Thread, Steel, ASTM F912: 3/8-16 x 1/2 |
| Approximate Weight | 55. 15 oz |
| UPC Code | 044861051153 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Carter |
| Model | SCE-28-SB |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Model | 5999716 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more