We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal ISCC-075-075-KW is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 3/4" bores. The split design provides uniform clamping pressure without shaft marring. Made of zinc-plated steel with a keyway for positive torque transmission. Suitable for connecting two shafts of equal diameter in light- to medium-duty power transmission applications.
MODEL ISCC-075-075-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$76.92 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
3/4 in
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
1-1/2 in
Overall Length
2-1/4 in
Series
ISCC
Torque Rating
175 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Black Oxide Steel One-Piece Industry Standard Clamping Coupling with Keyway. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 3/4 in |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 3/4 in |
| OD | 1 1/2 in |
| Length | 2. 250 in |
| Recessed Screw | Yes |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, 3A Thread, Steel, ASTM A574: 1/4-28 x 5/8 |
| Approximate Weight | 12. 20 oz |
| UPC Code | 044861415757 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | 13MHHM-DP1000 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | P36-14MGT-85 |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UCFB205-14NPMZ2RF |
| Brand | Climax Metal |
| Model | CC-225-225-KW |
| Brand | MRO Supply |
| Model | N5405-06-02-SS |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more