C133M-32X60
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C133M-32X60 is a C133 Series internal locking assembly with a 32 mm shaft bore and 60 mm hub bore. This steel locking assembly features a zinc-plated finish and provides zero-backlash, keyless hub-to-shaft connection for high-torque applications.
MODEL C133M-32X60
BRAND
SKU
746170
Bore Diameter
32 mm
Hub Contact Pressure
16818 psi
Hub Diameter
3.499 in
OD
60 mm
Overall Length
1.358 in
Screw Size
M6x20
Shaft Contact Pressure
31533 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
10024 lbf
Transmissible Torque
526 ft-lb
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more
Recently Viewed
#2939523
MagPowr HEB2503KVF053 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2503KVF053
Click for 10% off