We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MRC-35 rigid shaft coupling with 35 mm bore, made of steel with zinc-plated finish. This one-piece clamping coupling provides uniform clamping pressure for secure shaft connection without marring. Suitable for light to medium-duty shaft coupling applications in industrial machinery.
MODEL MRC-35
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$94.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
35 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
63 mm
Overall Length
114 mm
Screw Size
M10 x 10
Series
MRC
Torque Rating
310 in-lb
Climax Metal Products Climax MRC-35
UPC: 044861460160 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Set Screw Rigid Couplings
Climax Setscrew Rigid Coupling, Series: MRC, 35 mm Bore, 63 mm OD, 114 mm Overall Length, 310 in-lb Torque, M10 x 10 Screw, Steel, Black Oxide
Features:
- Traditional cost effective rigid coupling design
- Provides torque transmission and alignment
- Cup point setscrews impinge the shaft providing holding power
- Requires disassembly of shaft components upon replacement
- Steel hex socket setscrew
- Without keyway
Specs:
| Torque Rating | 310 in-lb |
|---|---|
| Screw Size | M10 x 10 |
| Bore Diameter | 35 mm |
| Outside Diameter | 63 mm |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Overall Length | 114 mm |
| Series | MRC |
Certifications/Standards:
ASTM A108
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | FYH Bearing |
| Model | SALFH206 19 |
| Brand | HUCO Products |
| Model | 470.19.2222 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1336-B010-EAD-L1-S1 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more