We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-12-12-KW is a two-piece clamping rigid shaft coupling with 12mm x 12mm bores and integral keyway. The split design allows mid-shaft installation without disturbing connected equipment. Constructed from zinc-plated steel, it provides corrosion resistance and secure clamping for light to moderate torque transmission in motion control and power transmission applications.
MODEL 2MISCC-12-12-KW
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$92.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
12 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
29 mm
Overall Length
45 mm
Series
2MISCC
Torque Rating
41 in-lb
Type
2-Piece Industry Standard
Black Oxide Steel Metric Two-Piece Industry Standard Clamping Coupling with Keyway. High axial load & torque capacity. Does not mar the shaft.
Specifications
| Bore Size | 12 mm |
|---|---|
| 2nd Bore Size | 12 mm |
| OD | 29 mm |
| Length | 45. 000 mm |
| Keyway | With Keyway |
| Material | Steel, ASTM A108 |
| Finish | Black Oxide |
| Clamp Screw | Hex Socket Cap Screw, Steel: M4 x 12 |
| Approximate Weight | 6. 50 oz |
| UPC Code | 044861961803 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more| Brand | Climax Metal |
| Model | 2ISCC-075-075KW |
| Brand | SIEGMA |
| Model | 6IK120RGU-HFT/6GU75KB |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more