MISCC-50-50
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal MISCC-50-50 is a one-piece split clamping rigid shaft coupling with 50 mm x 50 mm bores. The steel body is zinc plated for corrosion resistance. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft connection without marring. Suitable for motion control and power transmission applications requiring zero backlash.
MODEL MISCC-50-50
BRAND
SKU
746550
Bore Diameter
50 mm
Finish
Black Oxide
Material
Steel
OD
85 mm
Overall Length
124 mm
Torque Rating
690 in-lb
Type
1-Piece Industry Standard
Climax Metal Products Climax MISCC-50-50
UPC: 044861062395 | UNSPSC: 31163009 | GTIN:
Couplings > Rigid Couplings > Clamp-On Rigid Couplings
Climax Clamping Coupling, 1-Piece Industry Standard, Series: MISCC, 50 mm Bore, 85 mm OD, 124 mm Overall Length, 690 in-lb Torque, Steel, Black Oxide
Features:
  • Socket head cap screws provide holding power
  • Additional holding power over setscrew
  • Requires disassembly of shaft components upon replacement
  • Without keyway and recessed screw
Specs:
  • Torque Rating: 690 in-lb
  • Bore Diameter: 50 mm
  • Outside Diameter: 85 mm
  • Material: Steel
  • Finish: Black Oxide
  • Overall Length: 124 mm