2MISCC-25-25-S
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal 2MISCC-25-25-S is a two-piece split clamping rigid shaft coupling with 25 mm x 25 mm bores. Constructed from stainless steel with a plain finish, this coupling allows mid-shaft installation without disturbing connected components. The split clamping design provides uniform radial force for secure shaft locking. Suitable for motion control, packaging, and food processing equipment.
MODEL 2MISCC-25-25-S
BRAND
SKU
746573
Bore Diameter
25 mm
OD
45 mm
Overall Length
75 mm
Torque Rating
76 in-lb
Specifications
Bore Size25 mm
2nd Bore Size25 mm
OD45 mm
Length75. 000 mm