We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Climax Metal C405E-256 is a C405 Series internal locking assembly with a 2-9/16" bore. This keyless locking device uses a double-tapered design to provide zero-backlash hub-to-shaft connection without keyways. Constructed from zinc-plated steel, it delivers high torque transmission and axial positioning for industrial power transmission applications.
MODEL C405E-256
Contact supplier for technical support on: 800 542 6552
$278.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Bore Diameter
2-9/16 in
Hub Contact Pressure
18956 psi
Hub Diameter
5.861 in
Material
Steel
OD
3.74 in
Overall Length
2.913 in
Screw Size
M8x55
Series
C405
Shaft Contact Pressure
27668 psi
Temperature Rating
0 to 400 deg F
Transmissible Thrust
46302 lbf
Transmissible Torque
4944 ft-lb
Type
Heavy Duty
Climax Metal Products Climax C405E-256
UPC: 044861075098 | UNSPSC: 31171605 | GTIN:
Bushings > Shaft Bushings > Keyless Bushings
Climax Keyless Locking Assembly, Heavy Duty, Series: C405, 2-9/16 in Bore Dia, 3.74 in Outside Dia, 5.861 in Hub Dia, 4944 ft-lb Transmissible Torque, 46302 lbf Transmissible Thrust, 27668 psi Shaft Contact Pressure, 18956 psi Hub Contact, M8x55 Screw, 2.913 in Overall Length, 0 to 400 deg F, Steel
Features:
- Wide, shallow taper, self-centering design for use in through-bored components with extremely high torque and or bending requirements
- Mounted component remains fixed axially during installation
- Locking assemblies install as bushings between the shaft and the component bore, creating a high pressure mechanical interference fit
- As the annular high-strength screws are tightened, internal tapers simultaneously apply radial force on the shaft and the component bore
- No key means infinite radial and axial positioning for precise alignment and timing
- Self-locking tapers on most designs mean the connection will not loosen under dynamic loading, even high shock, reversing or vibration
Specs:
| Hub Contact Pressure | 18956 psi |
|---|---|
| Shaft Contact Pressure | 27668 psi |
| Transmissible Thrust | 46302 lbf |
| Transmissible Torque | 4944 ft-lb |
| Hub Diameter | 5.861 in |
| Screw Size | M8x55 |
| Temperature Rating | 0 to 400 deg F |
| Bore Diameter | 2-9/16 in |
| Outside Diameter | 3.74 in |
| Material | Steel |
| Overall Length | 2.913 in |
| Type | Heavy Duty |
| Series | C405 |
SKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read moreSKU: 746122
A 'must have' item.
These shaft locks take a beating day in and day out. They are a must-have item for my operation.
Read more