We never sell your data to third parties
NSI 8001U 24 Hour Time Switch, SPDT 5A 480V, 7.937" height, 2.937" width, 4.687" length. 24-hour scheduling with no astronomic feature. Suitable for industrial and commercial duty cycle applications.
MODEL 8001U
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$380.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Astronomic
No
Height
7.937
Length
4.687
Scheduling
24 Hour
Type
24 Hour Time Switch
Width
2.937
Nsi Industries Nsi 8001U
UPC: 786261700032 | UNSPSC: 39121523 | GTIN: 00786261700032
Industrial Control > Timers > Mechanical Timers
NSI Tork Mechanical Time Switch, Duty Cycle Skip-A-Day ON/OFF, Series: 8000, Operation Mode: 24 hr, 120 to 480 VAC, 20 A, 0.75 hp, 1 Pole, SPDT Contact Form, 24 hr Time Setting, NEMA 1 Enclosure, -40 to 165 deg F, Threaded Mounting, 4.687 in L x 2.937 in W x 7.937 in H Dimensions
Features:
- 60 Hz frequency
- Minimum On setting is 15 min with minimum Off setting at 15 min
- Dial has 96 captive tabs
- Adjustable from 1/2, 1, 2, 3, 4, 6, 12 and 24 hr
- Some models include 7 days or 14 days wheel to omit selected days of the week Skip-A-Day
- 14 to 8 AWG terminal range
- 3 or 5 W power consumption
- Lockable hasp enclosure
- Metal indoor enclosure
Specs:
| Time Setting | 24 hr |
|---|---|
| Contact Form | SPDT |
| Number of Poles | 1 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Operation Mode | 24 hr |
| Temperature Rating | -40 to 165 deg F |
| Enclosure Type | NEMA 1 |
| Mounting Type | Threaded |
| Amperage Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 120 to 480 VAC |
| Dimensions | 4.687 in L x 2.937 in W x 7.937 in H |
| Type | Duty Cycle Skip-A-Day ON/OFF |
| Series | 8000 |
Packaging:
| Length | 3.75 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 9.25 in |
Certifications/Standards:
ARRA Compliant | Buy American Act Compliant | UL Listed | CSA Certified
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | RF2306PB015 |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more