We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NSI D1060MW ELECTRONIC COUNTDOWN TIMER120V 15A WHITE (MIN)
MODEL D1060MW
This vendor has a minimum order quantity of 3. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$57.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 3
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Scheduling
10-20-30-60 Minutes
Type
Electronic Auto Off In Wall Time Switch
Nsi Industries Nsi D1060MW
UPC: 786261140265 | UNSPSC: 39121523 | GTIN: 00786261140265
Industrial Control > Timers > Electronic Timers
NSI Tork Electronic Time Switch, Auto Off, Series: D Series, Operation Mode: 10/20/30/60 min, 120 VAC, 15 A, 1/4 hp, 1 Pole, SPST, 10 to 60 min, LED, NEMA 3R, 32 to 122 deg F, Threaded/Wall Mount, 5 in H x 3 in W
Features:
- Button push changes time on setting
- Indicator moves to new range as timer counts down
- Time on interval preset tamper resistance
- No adjustments, just wire and go
- 14 AWG terminal
- White color
Specs:
| Time Setting | 10 to 60 min |
|---|---|
| Contact Form | SPST |
| Number of Poles | 1 |
| Horsepower | 1/4 hp |
| Operation Mode | 10/20/30/60 min |
| Temperature Rating | 32 to 122 deg F |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Display Type | LED |
| Mounting Type | Threaded/Wall |
| Amperage Rating | 15 A |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Dimensions | 5 in H x 3 in W |
| Type | Auto Off |
| Series | D Series |
Packaging:
| Length | 1.73 in |
|---|---|
| Width | 1.705 in |
| Height | 2.695 in |
Certifications/Standards:
cULus Listed
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | PT Coupling |
| Model | P255500 |
| Brand | Saginaw Control |
| Model | SCE-PWK138NF |
| Brand | StrongHold |
| Model | 45-DS-246 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 855T-BSMN |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 1321-3R55-C |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more