We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NSI DZM200BP MULTIVOLT 365 DAY ASTRO SUPERCAP 2 CH.10A SPDT MOM W/PORTABLE MEM. MODULE
MODEL DZM200BP
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$1,251.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Astronomic
Yes
Holiday schedules
Yes
Number of channels
2
Scheduling
365 Day-7 Day Advanced
Set points
99
Type
365-7 Day Lighting Control Time Switch
Nsi Industries Nsi DZM200BP
UPC: 786261821881 | UNSPSC: 39121523 | GTIN: 00786261821881
Industrial Control > Timers > Programmable Timers
NSI Tork Time Switch, Astronomic On/Off, Series: DZM, Operation Mode: 365/7 days, 120/208/240/277 VAC, 20 A, 1 Pole, 2 Channels, SPDT, 365/7 days, 99 On/Off Ratio, Digital, NEMA 3R, -40 to 158 deg F, Threaded Mount, 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H
Features:
- Scheduling 99 On/Off set points allow individual programs for each day of the week at a minimum 1 min apart
- Sunset astronomic adjusts daily to changes in sunset time, adjustable 10 to 60 deg northern or southern latitudes, can be individually offset +/-1 to 240 min from both sunset and sunrise times
- Seasons 1 to 4 with different daily schedules which can wrap around into the new year
- 1 to 24 individual dates holiday
- Daylight saving automatic adjustment (can be omitted)
- Leap year automatic compensation
- Manual override until the next regularly scheduled On or Off, automatic operation then resumes
- AM/PM or 24 hr clock format
- Power outage backup permanent scheduled retention with memory module, super capacitor provides 7 days of real time backup
- Memory module removable mm can be programmed at any one location and inserted into another DZM series unit
- Unit can be configured to copy program schedule to multiple memory modules
Specs:
| On/Off Ratio | 99 |
|---|---|
| Time Setting | 365/7 days |
| Contact Form | SPDT |
| Number of Poles | 1 |
| Operation Mode | 365/7 days |
| Temperature Rating | -40 to 158 deg F |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Display Type | Digital |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Threaded |
| Amperage Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| Dimensions | 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H |
| Type | Astronomic On/Off |
| Series | DZM |
Packaging:
| Length | 4.5 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 9.125 in |
Certifications/Standards:
cULus Listed
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | Browning |
| Model | 1304948 |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more