We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NSI DZS100BP MULTIVOLT 365 DAY ASTRO SUPERCAP 1 CH. 20A DPDT W/PORTABLE MEM. MODULE
MODEL DZS100BP
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$760.41 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Astronomic
Yes
Holiday schedules
Yes
Number of channels
1
Scheduling
365 Day-7 Day Advanced
Set points
99
Type
365 Day-7 Day Advanced
Nsi Industries Nsi DZS100BP
UPC: 786261821829 | UNSPSC: 39121523 | GTIN: 00786261821829
Industrial Control > Timers > Electronic Timers
NSI Tork Time Switch, Operation Mode: 365/7 days, 120/208/240/277 VAC, 30 A, 1 hp, 2 hp, 2 Pole, 1 Channel, DPDT Contact Form, 1 min to 365 days Time Setting, 99 Pulse Events, 1 to 99 s Pulse, Digital Display, NEMA 3R Enclosure, -40 to 158 deg F, Threaded Mounting, 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H Dimensions
Features:
- 99 On/Off set points allow individual programs for each day of the week at a minimum 1 min apart
- 1 to 4 with different daily schedules which can wrap around into the new year
- 1 to 24 individual dates holiday
- 2 different settings per channel, each 1-99 sec
- Automatic adjustment (can be omitted)
- Automatic leap year compensation
- Until the next regularly scheduled On or Off, automatic operation then resume
- In signal mode, activates pulse
- AM/PM or 24 hr clock format
- Permanent schedule retention with memory module
- Super capacitor provides 7 days of real time backup
- Removable memory module can be programmed at any one location and inserted into another DZS series unit
- Unit can be configured to copy program schedule to multiple memory modules
- 16 to 14 AWG for line input, 16 to 12 AWG load output terminal
- Memory module Programmer with software for computer connection programming
- Allows stand alone battery operation for portable copy feature
- 1 hp at 120 VAC/2 hp at 240 VAC
Specs:
| Pulse Duration | 1 to 99 s |
|---|---|
| Number of Pulse Events | 99 |
| Time Setting | 1 min to 365 days |
| Contact Form | DPDT |
| Number of Poles | 2 |
| Horsepower | 1 hp, 2 hp |
| Operation Mode | 365/7 days |
| Temperature Rating | -40 to 158 deg F |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Display Type | Digital |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Threaded |
| Amperage Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 120/208/240/277 VAC |
| Dimensions | 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H |
Packaging:
| Length | 4.5 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 9.125 in |
Certifications/Standards:
UL | cULus Listed | CSA Certified | California Title 24 Compliant
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | Gates Rubber |
| Model | JA.13/16 |
| Brand | RAB Lighting |
| Model | PAR38-12.5-827-40D-DIM |
| Brand | Pramet |
| Model | 6757230 |
| Brand | Pramet |
| Model | 6755216 |
| Brand | Champion |
| Model | DT22HEX-M4X.7-IPAC |
| Brand | JW Winco |
| Model | 810-230-C-NI |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 16X28X7TC |
| Brand | Rexnord |
| Model | 114-495-1 |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more