We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NSI DG180A MULTIVOLT 20A 1 CHANNEL DUTY CYCLE & SKIP
MODEL DG180A
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$521.64 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Astronomic
No
Holiday schedules
Yes
Scheduling
24 Hour
Set points
56
Type
24 Hour Time Switch - 1 Or 2 Channel
Nsi Industries Nsi DG180A
UPC: 786261822062 | UNSPSC: 39121523 | GTIN: 00786261822062
Industrial Control > Timers > Programmable Timers
NSI Tork Time Switch, Skip-A-Day On/Off, Series: DG Series, Operation Mode: 24 hr, 120 to 277 VAC, 20 A, 2 hp, 2 Poles, 1 Channel, DPDT Contact Form, 24 hr Time Setting, 56 On/Off Ratio, Digital Display, NEMA 3R Enclosure, -31 to 131 deg F, Threaded Mounting, 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H Dimensions
Features:
- 56 On/Off set points provide daily repeated programs, minimum setting is 1 min
- Duty cycle and signalling two different On/Off patterns or signal durations may be programmed, the durations can be up to 23 hr, 59 min and 59 sec in length
- Skip function (24 hr units only) each channel can be set for active/skip operations that alternate from 1 to 31 days, this becomes an effective way to cycle loads on varying days within the month, using the two-circuit DG280A, two loads can be set to operate on alternate days in a simple manner
- Daylight saving automatic adjustment (can be omitted)
- Leap year automatic compensation
- Manual override until the next regularly scheduled On or Off, automatic operation then resumes
- AM/PM or 24 hr clock format
- Power outage backup permanent schedule retention, super capacitor provides 7 days of real time backup
Specs:
| On/Off Ratio | 56 |
|---|---|
| Time Setting | 24 hr |
| Contact Form | DPDT |
| Number of Poles | 2 |
| Horsepower | 2 hp |
| Operation Mode | 24 hr |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Display Type | Digital |
| Number of Channels | 1 |
| Mounting Type | Threaded |
| Amperage Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Dimensions | 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H |
| Type | Skip-A-Day On/Off |
| Series | DG Series |
Packaging:
| Length | 4.5 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 9.125 in |
Certifications/Standards:
UL 916 | cULus Listed
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | HKK Chain |
| Model | C2080HOLSS |
| Brand | Bestorq |
| Model | AX61 |
| Brand | Guardair |
| Model | HT126 |
| Brand | MRO Supply |
| Model | RB144-3 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | SS 2012 2.1/8 |
| Brand | Dixon |
| Model | 5191-88 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800T-3TD |
| Brand | Bando |
| Model | 3VX475 |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more