We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NSI DGLC200A-NC MULTIVOLT 20A 7 DAY 2 CHANNEL UNIVERSAL INPUTS
MODEL DGLC200A-NC
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$762.27 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Astronomic
Yes
Holiday schedules
Yes
Number of channels
2
Scheduling
7 Day
Set points
56
Type
7 Day Lighting Control Time Switch
Nsi Industries Nsi DGLC200A-NC
UPC: 786261822130 | UNSPSC: 39121523 | GTIN: 00786261822130
Industrial Control > Timers > Electronic Timers
NSI Tork Time Switch, Series: DGU and DGLC, Operation Mode: 7 days, 120 to 277 VAC, 20 A, 1/4 to 1 hp, 1/2 to 2 hp, 1 Pole, 2 Channels, SPDT Contact Form, 1 to 240 min Time Setting, Digital LED Display, NEMA 3R Enclosure, -31 to 131 deg F, Threaded Mounting, 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H Dimensions
Features:
- 56 On/Off set points allow individual programs for each day of the week at a minimum 1 min apart
- Adjusts daily to changes in sunset time
- Adjustable 10 to 60 deg northern or southern latitudes can be individually offset +/-1 to 240 min from both sunset and sunrise times
- Turn on is user settable from 1 to 100 FC turn off is a maximum of 2 times turn on level
- Each channel has independent input for a maintained dry contact closure
- 2 sec contact closure on and Off to control mechanically held contactors or latching relays
- 9 holiday blocks can be set for individual days or for duration of any number of day
- Automatic adjustment (can be omitted)
- Automatic leap year compensation
- AM/PM or 24 hr clock format
- Permanent schedule retention
- 50/60 Hz frequency
- Plastic indoor/outdoor with clear Lexan cover
- 6 VA maximum power consumption
- 18 to 12 AWG for line, 18 to 26 AWG sensor/switch input terminal
Specs:
| Time Setting | 1 to 240 min |
|---|---|
| Contact Form | SPDT |
| Number of Poles | 1 |
| Horsepower | 1/4 to 1 hp, 1/2 to 2 hp |
| Operation Mode | 7 days |
| Temperature Rating | -31 to 131 deg F |
| Enclosure Type | NEMA 3R |
| Display Type | Digital LED |
| Number of Channels | 2 |
| Mounting Type | Threaded |
| Amperage Rating | 20 A |
| Voltage Rating | 120 to 277 VAC |
| Dimensions | 5 in L x 4-1/2 in W x 9-1/8 in H |
| Series | DGU and DGLC |
Packaging:
| Length | 4.5 in |
|---|---|
| Width | 5.0 in |
| Height | 9.125 in |
Certifications/Standards:
cULus Listed
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | 251555 |
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 800H-W139 |
| Brand | Rocky Mountain Twist |
| Model | 954CO5-21 |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more