We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
NSI Industries WOS-M OCCUPANCYSENSOR PASSIVE INFARED LINE OCCUPANCY SENSOR
MODEL WOS-M
This vendor has a minimum order quantity of 2. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: 562 463 8349
$106.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 2
Typically Ships in: 1 day
Returnable: Yes
Nsi Industries Nsi WOS-M
UPC: 786261982179 | UNSPSC: 39122236 | GTIN: 00786261982179
Lighting Controls & Ballasts > Occupancy & Vacancy Sensors > Wall Mount Occupancy Sensors
NSI Wall Switch Occupancy Sensor, 120/230/277 VAC, 1000 to 1800 W, PIR Sensor, 1200 ft Coverage, 180 deg Viewing, 5/10/15/20/25/30 min Delay, LED Lamp, 50/60 Hz Response, Wall Mount, 32 to 131 deg F, Thermoplastic, White, 1.795 in L x 1.73 in W x 2.69 in H
Features:
- Completely customizable functions through button push programming
- Four selectable modes automatic ON-OFF, manual ON (vacancy), energy saving walk through or test, factory default setting is automatic
- Captive button, rugged lens
- Use in bathrooms to avoid manual off condition for occupant as another person leaves
- Preset for full coverage area
- Used for initial installation
- Changes back to Auto mode within 30 min without resetting
- Inrush current limiting technology protects relay contacts for extended life with zero cross type switching
- Without neutral
Specs:
| Response Frequency | 50/60 Hz |
|---|---|
| Sensor Type | PIR |
| Viewing Angle | 180 deg |
| Time Delay | 5/10/15/20/25/30 min |
| Temperature Rating | 32 to 131 deg F |
| Lamp Type | LED |
| Mounting Type | Wall |
| Power Rating | 1000 to 1800 W |
| Voltage Rating | 120/230/277 VAC |
| Coverage | 1200 ft |
| Dimensions | 1.795 in L x 1.73 in W x 2.69 in H |
| Material | Thermoplastic |
| Color | White |
Packaging:
| Length | 1.795 in |
|---|---|
| Width | 1.73 in |
| Height | 2.69 in |
Certifications/Standards:
cULus Listed
5 years
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more| Brand | PTI |
| Model | SPB200X2-2517 |
| Brand | Bando |
| Model | 2-5VK600 |
SKU: 1403259
Nsi industries 4/0tc
Used for car audio project, these were perfect added to power/ground distribution box. Fast shipping, arrived in good condition. Would purchase again, also best price across the board.
Read more