Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you’re viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-501-M12-120 LONG RANGE INDUCTIVE SENSORS LONG RANGE 12mm Threaded Barrel Shielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-501-M12-120
$115.01 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 6 mm |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 800 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Connection | Cable |
KIPP K2120.0511404X30 Cam Lever Size 0 M04X30 A=52.3 B=18 Aluminum Red RAL3020 Powder-Coated Comp: Stainless Steel
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K2120.0511404X30 |
$22.09
Each
Free shipping
KIPP K1660.31087X20 ADJUSTABLE HANDLE SIZE:3 M10X20 PLASTIC BLUE RAL5017 COMP:STEEL TRIVALENT BLUE PASSIVATED
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K1660.31087X20 |
$10.20
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com