Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-509-M30 ANALOG Q.FLUSH CABLE PUR 2M
MODEL DW-AD-509-M30
$194.53 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Analog |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 20 mm |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Hysteresis | - |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| LED | - |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 5 % (0 … +70 °C) / ≤ 10 % (-25 … 0 °C) |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Connection | Cable |
Taylor Pneumatic T-9888RK Reversible 1/4" Variable Speed Palm Drill with Keyless Chuck .3 HP 2700 RPM
| Brand | Taylor Pneumatic |
| Model | T-9888RK |
$252.83
Each
Free Shipping orders over $100
$3,947.25
Each
Free Shipping orders over $100
Coilhose TGC090-DPB * Inflator Gauge w/ Straight Chuck 10-90 PSI Display
| Brand | Coilhose |
| Model | TGC090-DPB |
$42.56
Each
Free shipping
Sterling Electric SB0024PCA 2HP 1800RPM TEFC 56C 3PH 60Hz 208-230/460V Stainless Steel Sterli-Seal Washdown Duty C-Face Footless EPACT
| Brand | Sterling Electric |
| Model | SB0024PCA |
$780.00
Each
Free Shipping orders over $100
Mitsubishi FX-8EX-ES-UL Input Block
| Brand | Mitsubishi Electric |
| Model | FX-8EX-ES-UL |
Call for pricing
$206.22
Each
Free Shipping orders over $100
$2,856.45
Each
Free Shipping orders over $100
$5,274.04
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com