Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-603-065 MINIATURE INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 6.5mm Smooth Barrel Std Range PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-603-065
$70.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 1. 5 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 5000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
$433.16
Each
Free Shipping orders over $100
$49.72
Each
Free shipping
Reelcraft AA33106 M4A Air Motor Driven Hose Reel
| Brand | Reelcraft |
| Model | AA33106 M4A |
$1,008.85
Each
Free Shipping orders over $100
Hubbell HBTI0216SW wire basket cable tray measures 2 inches high by 16 inches wide. Constructed from pre-galvanized steel with a white finish, this tray provides durable cable management for commercial and industrial installations. The open wire design promotes airflow and simplifies cable routing.
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBTI0216SW |
$270.00
Each
Free Shipping orders over $100
$259.91
Each
Free Shipping orders over $100
$2.56
Each
Free shipping
Toshiba 2004SDSB41A-PR severe duty motor, 200 HP, 1800 RPM, 575V three-phase, NEMA 447T frame, TEFC enclosure. This EQP Global SD motor features cast iron construction, Class H insulation, and 1.25 service factor for demanding industrial applications in chemical, mining, and oil and gas environments.
| Brand | Toshiba |
| Model | 2004SDSB41A-PR |
$15,893.74
Each
Free Shipping orders over $100
1/4"-20 x 1" Machine Screw, Star Drive, Pan Head, Coarse, Full Thread, Stainless A2 (304 18-8)
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-W51426 |
$98.08
Per Bx
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com