Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-603-C8 RECTANGULAR INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 8mm Width Rectangular Std Range PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-603-C8
$66.80 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Rated operating distance sn | 1. 5 mm |
|---|---|
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 3500 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Zamak |
$389.91
Each
Free Shipping orders over $100
Jason Industrial 8V3300, 8V Section Deep Wedge V-Belts (1-inch Top Width, 7/8-inch Thick)
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 8V3300 |
$331.65
Each
Free Shipping orders over $100
MagPowr LTS500PREC12 TENSION SENSOR
| Brand | MagPowr |
| Model | LTS500PREC12 |
Click for 10% off
$1,107.00
Each
Free Shipping orders over $100
$277.91
Each
Free Shipping orders over $100
Jason 7/8V4500 DEEP WEDGE
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 7/8V4500 |
$4,101.87
Each
Free Shipping orders over $100
Gates 77874624 AT10-25-100M-LLUKHB
| Brand | Gates Rubber |
| Model | AT10-25-100M-LLUKHB |
Call for pricing
FKB CMXL10-8T 2-PIECE MALE METAL TO METAL ROD END HEAT TREATED ALLOY STEEL LEFT-HAND WITH TEFLON LINER
| Brand | FK Bearing |
| Model | CMXL10-8T |
$28.98
Each
Free shipping
Nexen 855300 A/C*HOSE, 08.25 LONG
| Brand | Nexen |
| Model | 855300 |
$23.72
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com