Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-603-M12 CLASSIC INDUCTIVE SENSORS CLASSIC 12mm Threaded Barrel Shielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-603-M12
$60.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 2 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | < 20 % sr |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 3000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel-chrome-plated brass |
| Connection | Cable |
$24.45
Each
Free shipping
Consolidated Bearings NJ-306 M C/3 CYLINDRICAL ROLLER BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NJ-306 M C/3 |
$251.47
Each
Free Shipping orders over $100
The Goulds V3VGE7N62D1GC-2212 is a triplex variable speed pump package with three 33SV vertical multistage pumps. It is powered by a 30 HP motor, three-phase 575V 60Hz. The package includes a TEFC enclosure and is designed for building pressure boosting, HVAC, and water treatment applications.
| Brand | Goulds |
| Model | V3VGE7N62D1GC-2212 |
$108,266.87
Each
Free Shipping orders over $100
$61.00
Each
Free shipping
$26.06
Each
Free shipping
$38.60
Each
Free shipping
FS6400-24-20-O-SS MFS-MORB Strt
| Brand | MRO Supply |
| Model | FS6400-24-20-O-SS |
$231.16
Each
Free Shipping orders over $100
$801.37
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com