DW-AD-603-M18-120
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-603-M18-120 CLASSIC INDUCTIVE SENSORS CLASSIC 18mm Threaded Barrel Shielded PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-603-M18-120
SKU
48392
Application TypeStandard
Rated operating distance sn5 mm
MountingEmbeddable
Hysteresis< 20 % sr
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC
Permissible ripple content≤ 20 % UB
Output current≤ 200 mA
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 10 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 2000 Hz
LEDBuilt-in
Ambient temperature range TA-25. . . +70 °C
Ambient temperature range TA US-13 … +158 °F
Temperature drift of sr≤ 10 %