Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-611-M8-121 NPN N.O. NON FLUSH 2 PVC 2M
MODEL DW-AD-611-M8-121
$35.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 2. 5 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 4500 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
NAE PE449TS-300-2-IN general purpose motor, 300 HP, 3600 RPM, NEMA 449TS frame, 3-phase, 460V, 60 Hz. Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) cast iron construction with 1.15 service factor, NEMA Design B, Premium Efficiency. Inverter duty with insulated bearing for VFD applications.
| Brand | NAE |
| Model | PE449TS-300-2-IN |
$18,302.60
Each
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings 24134-K30 M C/3 SPHERICAL ROLLER BEARING TAPERED BORE
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 24134-K30 M C/3 |
$4,627.47
Each
Free Shipping orders over $100
Not available
$35.51
Each
Free shipping
$2,401.25
Each
Free Shipping orders over $100
$6.56
Each
Free shipping
$148.91
Each
Free Shipping orders over $100
$55.05
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com