Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-613-M18 PNP N.O. NON FLUSH C PUR 2M
MODEL DW-AD-613-M18
$60.66 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 8 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Hysteresis | < 20 % sr |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 2000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel-chrome-plated brass |
| Connection | Cable |
2500-08-04-FG 08MJ-08MJ 90 FORGED
| Brand | MRO Supply |
| Model | 2500-08-04-FG |
$16.36
Each
Free shipping
Not available
Coxreels 1275-4-200-ED is a 1275 series electric motor rewind hose reel with a 230V AC motor. It accommodates 1/2" I.D. hose up to 200 ft and handles 3000 PSI maximum working pressure. The compact frame is suitable for industrial maintenance, automotive, and pressure washing applications.
| Brand | CoxReels |
| Model | 1275-4-200-ED |
$1,014.09
Each
Free Shipping orders over $100
RAB PS25-32-EX39-830-ND 120-277V LED HID replacement bulb with PS25 shape, 31W input, 4,000 lumens, 125 lm/W efficacy, 3000K warm white, 80 CRI, EX39 mogul base, 230° beam angle, 120-277V AC, 50,000-hour L70 lifespan, DLC listed, UL listed, and California compliant. Replaces 150W HID.
| Brand | RAB Lighting |
| Model | PS25-32-EX39-830-ND 120-277V |
$34.12
Each
Free shipping
$650.91
Each
Free Shipping orders over $100
$110.10
Each
Free Shipping orders over $100
JWWINCO 41-50-3/8X16-100-D3-SK GN41-50-3/8X16-100-D3-SK Leveling Feet, Stainless Steel, Thread:3/8-16" Stud:3.94"
| Brand | JW Winco |
| Model | 41-50-3/8X16-100-D3-SK |
$22.24
Each
Free shipping
$1,094.71
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com