Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-623-065-120 MINIATURE INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 6.5mm Smooth Barrel Ext Range PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-623-065-120
$130.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 2 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 5000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
1"-8 x 2 1/4" Socket Head Cap Screw, Coarse, Full Thread, Alloy Steel, Black Oxide Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-011527 |
$66.48
Per Bx
Free shipping
Koyo Bearing K30X35X17H Needle Roller and Cage Assembly, 30 mm Inner Diameter x 35 mm Outer Diameter x 17 mm Width
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | K30X35X17H |
$11.47
Each
Free shipping
Allen Bradley 845T-DZ32PCG-9 Encoder Optical Incremental
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 845T-DZ32PCG-9 |
Not available
1 1/8"-7 x 5 1/2" Socket Head Cap Screw, Coarse, Partial Thread, Alloy Steel, Black Oxide Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-581875 |
$30.99
Per Bx
Free shipping
Allen Bradley 871F-N65BP80-D4 Proximity Switch
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 871F-N65BP80-D4 |
$562.30
Each
Free Shipping orders over $100
Allen Bradley 45FSL-2LGE-C4 Photoelectric Sensor
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 45FSL-2LGE-C4 |
$285.00
Each
#8-32 x 3/8" Button Head Cap Screw, Coarse, Full Thread, Alloy Steel, Black Oxide Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-201028 |
$5.97
Per Bx
Free shipping
1 1/4"-7 x 5" Hex Head Cap Screw, Coarse, Partial Thread, Grade 5 Medium Carbon Steel, Plain Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-846649 |
$115.15
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com