Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-623-C8 RECTANGULAR INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 8mm Width Rectangular Ext Range PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-623-C8
$80.42 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Rated operating distance sn | 2 mm |
|---|---|
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 5000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25... +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Zamak |
Ultra-Class Pillow Block Unit with Eccentric Locking Collar, High Base, JELP Type
| Brand | NTN Bearing |
| Model | JELP-1.1/4S |
$83.42
Each
Free shipping
Consolidated Bearings NA-2202-2RS NEEDLE BEARING CROWNED OD WITH INNER RACE
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NA-2202-2RS |
$93.43
Each
Free shipping
SMC HRS-S0095 CHILLER
| Brand | SMC |
| Model | HRS-S0095 |
$381.76
Each
Free Shipping orders over $100
$682.19
Each
Free Shipping orders over $100
SMC BM5-040 AUTO-SWITCH
| Brand | SMC |
| Model | BM5-040 |
$7.36
Each
Free shipping
$959.66
Each
Free Shipping orders over $100
201012-28X13/16 1410047 2010 UNF Adjustable Die
| Brand | Union Butterfield |
| Model | 201012-28X13/16 |
$26.43
Each
Free shipping
$197.92
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com