Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-623-M4 MINIATURE INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 4mm Threaded Barrel Ext Range PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AD-623-M4
$171.46 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 1 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 100 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 3000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
Coilhose 163-DL 1/4" Automotive Coupler 1/4" ID Hose Display
| Brand | Coilhose |
| Model | 163-DL |
$10.79
Each
Free shipping
Not available
$10,214.40
Each
Free Shipping orders over $100
Coilhose 8882AAGR 1/4" FRL Trio w/ Bowl Guard
| Brand | Coilhose |
| Model | 8882AAGR |
$225.19
Each
Free Shipping orders over $100
Coilhose RP0460BS Nitrile Blend Lead-In 1/4" ID x 60" 1/4" Ball Swivel
| Brand | Coilhose |
| Model | RP0460BS |
$28.91
Each
Free shipping
3/4"-10 x 11" Hex Head Cap Screw, Coarse, Partial Thread, Grade 5 Medium Carbon Steel, Zinc CR+3 Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-847043 |
$262.98
Each
Free Shipping orders over $100
E-T-A 2210-T210-K0F2-H131-12A Thermal Magnetic Circuit Breaker 1077 1 Pole DIN Mount 277VAC/65VDC F2 1NC AUX 12A
| Brand | E-T-A |
| Model | 2210-T210-K0F2-H131-12A |
$45.75
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com