Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-634-M8 PNP N.C. NON FLUSH CABLE PVC 2M
MODEL DW-AD-634-M8
$78.79 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 4 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 3500 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
$42.40
Each
Free shipping
SEW 18215017 Preassbld inv. MM07D-503-00 87.8093120502.0001.22.10
| Brand | SEW Eurodrive |
| Model | 18215017 |
$788.55
Each
Free Shipping orders over $100
N2404-08-02-SS IN-MNPT
| Brand | MRO Supply |
| Model | N2404-08-02-SS |
$41.43
Each
Free shipping
TURCK BI0.8-G05-AN6X-V1331 46087 Proximity Sensor 10-30 VDC 100ma 5mm
| Brand | Turck |
| Model | BI0.8-G05-AN6X-V1331 |
$220.00
Each
Free Shipping orders over $100
$193.67
Each
Free Shipping orders over $100
Bando 1000-S14M-1778 Synchro-Link synchronous timing belt with 1778mm pitch circumference, 14mm pitch, 100mm face width, and 127 teeth. Fiberglass tensile cord construction for precise speed ratio and zero slip. Suitable for CNC equipment, robotics, and precision industrial drives.
| Brand | Bando |
| Model | 1000-S14M-1778 |
$289.91
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com