Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-714-M12 EXTREME STAINLESS INDUCTIVE SENSORS 12mm Threaded Barrel Unshielded PNP N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AD-714-M12
$174.68 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | All-metal |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 10 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Operating pressure WORLD | ≤ 80 bar |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 400 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 68 & IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
Consolidated Bearings GE-160 CS-ZZ SPHERICAL PLAIN BEARING HIGH CAPACITY SHIELDED METRIC
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | GE-160 CS-ZZ |
$2,856.06
Each
Free Shipping orders over $100
Goulds 12GDS4G41D1A 2HP 3/60/460 4.25" 6.0MA
| Brand | Goulds |
| Model | 12GDS4G41D1A |
$4,263.86
Each
Free Shipping orders over $100
2710M9X1.25X1 1410585 Adjustable Die ANSI M9 x 1.25 mm
| Brand | Union Butterfield |
| Model | 2710M9X1.25X1 |
$33.31
Each
Free shipping
Gates 77871178 XH-200-100-LLUSHBNTB
| Brand | Gates Rubber |
| Model | XH-200-100-LLUSHBNTB |
$42.74
Each
Free shipping
Pramet TCMT 32.51-FF2:T9325 7156772 Turning Insert - Positive
| Brand | Pramet |
| Model | 7156772 |
$10.34
Each
Free shipping
Gates 77870485 L-200-200-LLUK
| Brand | Gates Rubber |
| Model | L-200-200-LLUK |
$15.71
Each
Free shipping
RAB T8-12-36G-835-DE-BYP T8 LED Glass 3ft Type B 12W 3500K 1450LM Double Ended
| Brand | RAB Lighting |
| Model | T8-12-36G-835-DE-BYP |
$13.00
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com