Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AD-714-M30 EXTREME STAINLESS INDUCTIVE SENSORS 30mm Threaded Barrel Unshielded PNP N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AD-714-M30
$215.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | All-metal |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 40 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Operating pressure WORLD | ≤ 40 bar |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 90 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 68 & IP 69K |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
| Connection | Cable |
Contrinex LXU-0001-032 PHOTOELECTRIC REFLECTORS 32mm Ultraviolet Rectangle
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | LXU-0001-032 |
$34.54
Each
$94.98
Each
Free shipping
Contrinex DW-AD-601-03 MINIATURE INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 3mm Smooth Barrel Std Range NPN N.O. 3-wire DC
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-601-03 |
$142.31
Each
Baldor SSEWDM13754C-B is a 7.5 kW, 4-pole washdown duty IEC motor with a 132LB frame and B14 face mounting. This three-phase motor operates at 60 Hz and is designed for food and beverage, pharmaceutical, and other sanitary processing applications requiring frequent high-pressure washdown.
| Brand | Baldor |
| Model | SSEWDM13754C-B |
$3,991.48
Each
Free Shipping orders over $100
Allen-Bradley 2090-CPWM7DF-10AF09 is a SpeedTEC servo feedback cable designed for high-performance motion control systems. This 10-meter cable features an M23 connector interface and is part of the Bulletin 2090 family for Kinetix servo drives and motors. It provides reliable signal transmission for feedback and encoder applications in industrial automation environments.
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 2090-CPWM7DF-10AF09 |
$1,116.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com