Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-501-M12 LONG RANGE INDUCTIVE SENSORS LONG RANGE 12mm Threaded Barrel Shielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-501-M12
$116.19 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 6 mm |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 800 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
$117.94
Each
Free Shipping orders over $100
Deublin BC-54065-32-50 rotary union component with 2"-11.5 NPT right-hand rotor connection and 2"-11.5 NPT housing connection. Rated for water service up to 300 psi at 350 °F and steam service up to 120 psi at 350 °F. Suitable for water and steam transfer in rotating machinery.
| Brand | Deublin |
| Model | BC-54065-32-50 |
$1,920.00
Each
Free Shipping orders over $100
NTN MUB1305UDMCN is a cylindrical roller bearing with a straight bore. It features a steel cage and is designed for heavy-duty industrial applications requiring high radial load capacity. This bearing accommodates axial expansion and is suitable for use in gearboxes, pumps, and mill housings.
| Brand | NTN Bearing |
| Model | MUB1305UDMCN |
$76.87
Each
Free shipping
$744.59
Each
Free Shipping orders over $100
Boston Gear 30242879 71075 EN65345-MG STD 1/2 filter regulator lubricator (FRL) for compressed air systems. Standard duty unit with 1/2 inch NPT ports. Combines filtration, pressure regulation, and lubrication in a single assembly for pneumatic power transmission applications.
| Brand | Boston Gear |
| Model | 30242879 |
$1,136.18
Each
Free Shipping orders over $100
KIPP K0406.307203 SHAFT COLLAR DIN705 FORM:E GRUB SCREW W. HEX. SOCKET 72X100 B=20 STEEL GALVANIZED BLUE-PASSIVAT
| Brand | Kipp |
| Model | K0406.307203 |
$71.87
Each
Free shipping
$278.46
Each
Free Shipping orders over $100
$189.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com