Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-502-M5 MINIATURE INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 5mm Threaded Barrel NPN N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AS-502-M5
$165.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 2. 5 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 800 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel silver |
| Connection | Connector S8 |
$4.33
Each
Free shipping
SMC ISE20B-V-C6L-W-X500 digital pressure switch from the ISE2 series. Designed for positive pressure monitoring with a quick response time of 10 ms. Features a plug connector for easy wiring and can be integrated with ZX or ZR vacuum systems. Compact design suitable for industrial automation.
| Brand | SMC |
| Model | ISE20B-V-C6L-W-X500 |
$116.12
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
Contrinex DW-DD-616-M8 2-WIRE INDUCTIVE SENSORS 2-WIRE 8mm Threaded Barrel Unshielded N.C. 2-wire DC
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-DD-616-M8 |
$95.20
Each
Coilhose PR38-304A-Y Flexcoil 3/8" ID x 30' 1/4" MPT Swivel x Rigid Yellow
| Brand | Coilhose |
| Model | PR38-304A-Y |
$78.86
Each
Free shipping
Call for pricing
Call for pricing
Pramet TCGT 21.50.5-SF3:T8315 7168580 Turning Insert - Positive
| Brand | Pramet |
| Model | 7168580 |
$13.46
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com