DW-AS-503-P12
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-503-P12 HIGH PRESSURE INDUCTIVE SENSORS HIGH PRESSURE 12mm Threaded Barrel Ext Range PNP N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-503-P12
SKU
48697
Returnable: See conditions
Application TypeHigh-pressure
Rated operating distance sn1. 5 mm
MountingEmbeddable
Operating pressure WORLD≤ 500 bar
Peak pressure WORLD1000 bar
Hysteresis≤ 20 % sr (10 % typ. )
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC
Permissible ripple content≤ 20 % UB
Output current≤ 200 mA
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 10 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 600 Hz
LED-
Ambient temperature range TA-25. . . +80 °C
Ambient temperature range TA US-13 … +176 °F
Temperature drift of sr≤ 15 %
Short-circuit protectionbuilt-in
Polarity reversal protectionBuilt-in
Power on resetBuilt-in
Degree of protectionIP 68
Housing materialStainless-steel V2A
ConnectionConnector S12
Recently Viewed
#2939140
MagPowr HEB2501KVFP28 HEB-250 PNEUMATIC BRAKE
Brand MagPowr
Model HEB2501KVFP28
Click for 10% off