Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-504-M8 LONG RANGE INDUCTIVE SENSORS LONG RANGE 8mm Threaded Barrel Shielded PNP N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AS-504-M8
$113.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 3 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 1000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated nickel silver |
| Connection | Connector S12 |
Boston Gear 30267381 872B-2.3K-M1 helical speed reducer with a 2.3:1 ratio. This unit features a helical gear design for smooth, quiet operation and high efficiency in industrial power transmission applications. The 872B series housing provides robust support for moderate to heavy-duty loads.
| Brand | Boston Gear |
| Model | 872B-2.3K-M1 |
$2,887.67
Each
Free Shipping orders over $100
$47.88
Each
Free shipping
NTN 23132EMW33C3 is a 231 series spherical roller bearing with a 160 mm straight bore. It features a machined brass cage and an annular lube groove with three lube holes (W33). C3 clearance accommodates thermal expansion. Designed for heavy-duty industrial applications such as gearboxes, conveyors, and vibrating screens.
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23132EMW33C3 |
$2,303.30
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
Call for pricing
$110.06
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com