Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-511-M30-002 LONG RANGE INDUCTIVE SENSORS LONG RANGE 30mm Threaded Barrel Unshielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-511-M30-002
$138.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable:No
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 40 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 100 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
Consolidated Bearings NU-316E M P/5 CYLINDRICAL ROLLER BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | NU-316E M P/5 |
$1,146.02
Each
Free Shipping orders over $100
$676.24
Each
Free Shipping orders over $100
Contrinex DW-AD-712-M8 EXTREME STAINLESS INDUCTIVE SENSORS 8mm Threaded Barrel Unshielded NPN N.C. 3-wire DC
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-712-M8 |
$175.46
Each
Consolidated Bearings 7220 BMG UA ANGULAR CONTACT BALL BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 7220 BMG UA |
$635.60
Each
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings 22222E-K J C/3 SPHERICAL ROLLER BEARING TAPERED BORE
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 22222E-K J C/3 |
$841.63
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com