Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-521-M12 LONG RANGE INDUCTIVE SENSORS LONG RANGE 12mm Threaded Barrel Shielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-521-M12
$154.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 8 mm |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 400 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
$1,030.00
Each
Free Shipping orders over $100
$33.81
Each
Free shipping
$32.95
Each
Free shipping
Consolidated Bearings KB-30 CPO-2RS THIN SECTION BALL BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KB-30 CPO-2RS |
$452.69
Each
Free Shipping orders over $100
Jason Industrial A144 is a classical V-belt in A section with a 144-inch outside length. It features a 1/2-inch top width and 11/32-inch thickness. Constructed with chloroprene rubber and polyester tension cord, this belt is designed for general-purpose industrial drives.
| Brand | Jason Industrial |
| Model | A144 |
$30.10
Each
Free shipping
$1,235.93
Each
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings XLS-4 1/4-2RS DEEP GROOVE BALL BEARING INCH TWO SEALS
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | XLS-4 1/4-2RS |
$443.62
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com