Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-522-M12 NPN N.C. Q.-FLUSH CONNECTOR S12
MODEL DW-AS-522-M12
$154.03 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Long distance |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 8 mm |
| Mounting | Quasi-embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 400 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
$2,742.06
Each
Free Shipping orders over $100
Coilhose H14800N General Purpose Hose Reel 1/4" ID x 800'
| Brand | Coilhose |
| Model | H14800N |
$950.77
Each
Free Shipping orders over $100
$26.84
Each
Free shipping
Not available
$628.07
Each
Free Shipping orders over $100
Jason Industrial D3048-8M-85 double-sided imperial timing belt with 8mm pitch, 3048mm pitch length, and 85mm width. This belt features teeth on both sides for bidirectional drive applications. Constructed with neoprene rubber and fiberglass tension cords for positive engagement in industrial power transmission systems.
| Brand | Jason Industrial |
| Model | D3048-8M-85 |
$546.21
Each
Free Shipping orders over $100
Contrinex LLK-1180-001 NPN ANTIVALENT CABLE 2M 4-WIRE SN=20M
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | LLK-1180-001 |
$83.63
Each
$44.34
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com