Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-601-M18-120 CLASSIC INDUCTIVE SENSORS CLASSIC 18mm Threaded Barrel Shielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-601-M18-120
$54.63 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 5 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | < 20 % sr |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 2000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel-chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
5/16"-18 x 3/4" Socket Head Cap Screw, Coarse, Full Thread, Alloy Steel, Black Oxide Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-011199 |
$14.25
Per Bx
Free shipping
4404-06-04-SS HB-MP Strt
| Brand | MRO Supply |
| Model | 4404-06-04-SS |
$38.67
Each
Free shipping
1 1/2"-12 x 9" Hex Head Cap Screw, Fine, Partial Thread, Grade 5 Medium Carbon Steel, Plain Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-846835 |
$39.11
Each
Free shipping
Allen Bradley MPL-A430P-HK22AA Servo Motor
| Brand | Allen Bradley |
| Model | MPL-A430P-HK22AA |
$17,945.00
Each
Free Shipping orders over $100
#0-80 x 1/2" Button Head Cap Screw, Fine, Full Thread, Alloy Steel, Black Oxide Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-701001 |
$53.46
Per Bx
Free shipping
1/2"-13 x 9" Socket Head Cap Screw, Coarse, Partial Thread, Alloy Steel, Black Oxide Finish
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-581559 |
$8.14
Per Bx
Free shipping
Contrinex DW-AD-621-03-960 MINIATURE INDUCTIVE SENSORS MINIATURE 3mm Smooth Barrel Ext Range NPN N.O. 3-wire DC
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-621-03-960 |
$138.37
Each
#12-28 x 1 1/2" Socket Head Cap Screw, Fine, Stainless A2 (304 18-8)
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-592250 |
$27.03
Per Bx
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com