Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-602-M18-002 CLASSIC INDUCTIVE SENSORS CLASSIC 18mm Threaded Barrel Shielded NPN N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AS-602-M18-002
$59.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 5 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | < 20 % sr |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 2000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel-chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
Allen-Bradley 845H-SJDZ25CMY2 is an optical incremental encoder from the Bulletin 845H series. This model features a 2.5-inch hollow shaft, a resolution of 5000 pulses per revolution (PPR), and operates on a 5V DC supply. It provides quadrature output for precise speed and position feedback in industrial automation applications, including servo and motor control systems.
| Brand | Allen Bradley |
| Model | 845H-SJDZ25CMY2 |
Not available
Consolidated Bearings 24032-K30 M C/3 SPHERICAL ROLLER BEARING TAPERED BORE
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | 24032-K30 M C/3 |
$1,955.41
Each
Free Shipping orders over $100
$206.97
Each
Free Shipping orders over $100
M30-3.50 x 70mm Hex Head Cap Screw (DIN933), Coarse, Full Thread, Stainless A2 (304 18-8)
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-830931 |
$95.23
Each
Free shipping
$54.96
Each
Free shipping
The FYH UCT214 70MM is a take-up unit mounted ball bearing with a 70mm bore and set screw locking. The cast iron housing provides rigid support for belt tensioning applications. Manufactured by FYH INC. to JIS standards, this unit is designed for reliable performance in demanding industrial environments.
| Brand | FYH Bearing |
| Model | UCT214 70MM |
$141.00
Each
Free Shipping orders over $100
N2601-04-04-08-SS IN-IN-MNPT
| Brand | MRO Supply |
| Model | N2601-04-04-08-SS |
$166.73
Each
Free Shipping orders over $100
Contrinex DW-MS-703-P12G
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-MS-703-P12G |
$419.72
Each
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com