Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-607-M12 AC/DC INDUCTIVE SENSORS AC/DC 12mm Threaded Barrel Shielded N.O. 2-wire AC/DC
MODEL DW-AS-607-M12
$106.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 2 mm |
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 20 … 265 VAC / 20 … 320 VDC |
| Permissible ripple content | - |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 8 V |
| No-load supply current | ≤ 1. 5 mA |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA WORLD | -25 … +85 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +185 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | - |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
Power Team CPSRLS100PA606FP cylinder and pump set combines a 10 ton RLS-Series low-profile cylinder with a PA6 air-driven pump. The single-acting spring-return cylinder has a 0.438 in stroke and operates at 10,000 psi. The set includes a 6 ft hose with female ports.
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | CPSRLS100PA606FP |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Coilhose 26FRL3-DGM 3/8" FRL w/ Automatic Drain Gauge Metal Bowl
| Brand | Coilhose |
| Model | 26FRL3-DGM |
$214.13
Each
Free Shipping orders over $100
$24.68
Each
Free shipping
Call for pricing
$1,977.11
Each
Free Shipping orders over $100
$270.05
Each
Free Shipping orders over $100
$21.84
Each
Free shipping
Consolidated Bearings ABR-29340E SPHERICAL ROLLER THRUST BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | ABR-29340E |
$344.62
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com