Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-611-M12-120 NPN N.O. NON FLUSH CONNECTOR S12
MODEL DW-AS-611-M12-120
$52.16 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Application Type | Standard |
|---|---|
| Rated operating distance sn | 4 mm |
| Mounting | Non-embeddable |
| Hysteresis | < 20 % sr |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 2000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Nickel-chrome-plated brass |
| Connection | Connector S12 |
SMC MHM-32D1-M9NVL-X6400 is a magnetic gripper designed for transferring steel plates without vacuum. It holds workpieces with holes or uneven surfaces and maintains grip even when air is shut off. Holding force is 80 N at 0.6 mm plate thickness and 120 N at 1.4 mm. Includes M9NVL auto switch.
| Brand | SMC |
| Model | MHM-32D1-M9NVL-X6400 |
$597.06
Each
Free Shipping orders over $100
$600.10
Each
Free Shipping orders over $100
JWWINCO 300-KT-78-M12-50-SW Nylon Plastic Adjustable Lever 78mm Long Black
| Brand | JW Winco |
| Model | 300-KT-78-M12-50-SW |
$9.00
Each
Free shipping
$2,160.00
Each
Free Shipping orders over $100
$13,766.22
Each
Free Shipping orders over $100
Toshiba 0504FTSC24A-P EPACT efficiency three-phase motor delivers 50 HP at 1800 RPM from a 326TC NEMA frame. This Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) footless design operates on 575V AC at 60 Hz. The EPACT-rated efficiency meets federal energy standards for general-purpose industrial applications.
| Brand | Toshiba |
| Model | 0504FTSC24A-P |
$3,031.80
Each
Free Shipping orders over $100
TB Woods 73300899-0825 Sure-Flex Plus Type S coupling with 1-1/4" finished bore for Size 10 elastomeric sleeve couplings. Compatible with EPDM, Neoprene, Hytrel, and Urethane sleeves; rated up to 7,920 in-lb continuous torque with EPDM/Neoprene and 23,760 in-lb with Hytrel.
| Brand | TB Woods |
| Model | 73300899-0825 |
$1,040.00
Each
Free Shipping orders over $100
$9.03
Each
Free shipping
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com