DW-AS-614-M30-002
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-614-M30-002 CLASSIC INDUCTIVE SENSORS CLASSIC 30mm Threaded Barrel Unshielded PNP N.C. 3-wire DC
MODEL DW-AS-614-M30-002
SKU
48900
Application TypeStandard
Rated operating distance sn15 mm
MountingNon-embeddable
Hysteresis< 20 % sr
Repeat accuracy norm≤ 5 % sr
Supply voltage range UB10 … 30 VDC
Permissible ripple content≤ 20 % UB
Output current≤ 200 mA
Voltage drop≤ 2 V
No-load supply current≤ 10 mA
Off-state current≤ 0. 1 mA
Switching frequency≤ 700 Hz
LEDBuilt-in
Ambient temperature range TA-25. . . +70 °C
Ambient temperature range TA US-13 … +158 °F
Temperature drift of sr≤ 10 %