Know When You’re Overpaying
The MROSupply Chrome Extension instantly alerts you when the part you're viewing is available for less at MROSupply.
Download Now
We never track your browsing or search history
We never sell your data to third parties
We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Contrinex DW-AS-621-M8 EXTRA RANGE INDUCTIVE SENSORS 8mm Threaded Barrel Shielded NPN N.O. 3-wire DC
MODEL DW-AS-621-M8
$98.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 5 days
Returnable: See conditions
| Rated operating distance sn | 2 mm |
|---|---|
| Mounting | Embeddable |
| Hysteresis | ≤ 20 % sr (10 % typ. ) |
| Repeat accuracy norm | ≤ 5 % sr |
| Supply voltage range UB | 10 … 30 VDC |
| Permissible ripple content | ≤ 20 % UB |
| Output current | ≤ 200 mA |
| Voltage drop | ≤ 2 V |
| No-load supply current | ≤ 10 mA |
| Off-state current | ≤ 0. 1 mA |
| Switching frequency | ≤ 5000 Hz |
| LED | Built-in |
| Ambient temperature range TA | -25. . . +70 °C |
| Ambient temperature range TA US | -13 … +158 °F |
| Temperature drift of sr | ≤ 10 % |
| Short-circuit protection | built-in |
| Polarity reversal protection | Built-in |
| Power on reset | Built-in |
| Degree of protection | IP 67 |
| Housing material | Stainless-steel V2A |
Power Team CPS-C252C-PA9-02MB cylinder and pump set includes a C-Series 25 ton single-acting spring return cylinder with a 2 in stroke and a PA9 air-driven hydraulic pump. Rated for 10,000 psi operating pressure. CE marked for European compliance.
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | CPS-C252C-PA9-02MB |
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Consolidated Bearings KF-45 CPO THIN SECTION BALL BEARING
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | KF-45 CPO |
$880.96
Each
Free Shipping orders over $100
Contrinex DW-AD-613-C12P
| Brand | Contrinex Sensors |
| Model | DW-AD-613-C12P |
$48.14
Each
$12.61
Each
Free shipping
Add to cart to see price
Free Shipping orders over $100
Jason Industrial 100AT10/1500 AT-Series polyurethane timing belt with AT10 pitch, 1500 mm pitch length, 100 mm width, and 150 teeth. Constructed from high-performance polyurethane for precision drives requiring high torque and backlash-free operation. Suitable for industrial automation, packaging, and material handling applications.
| Brand | Jason Industrial |
| Model | 100AT10/1500 |
$434.72
Each
Free Shipping orders over $100
Call for pricing
$162.00
Each
Free Shipping orders over $100
Reviews
Our return policy is pretty loose. You can return any item for whatever reason but there will be a 15% restock fee. Unless it is our error such as picking error or data entry error or wrong amount sent then restock fee will not apply. When requesting a return email us at customer.service@contrinex.com